اداره کل مطالعات اجتماعی فرهنگی شهرداری  
  مرکز پژوهش و اسناد ریاست جمهوری  

 

پیمایش به عنوان روشی پهنانگر، راهکاری کارآمد برای شناخت نگرش‌ها، نظرها، سلایق و عادات مردم و کسب اطلاعات ارزشمند درباره افکار عمومی به شمار می‌آید. از این رو، مراکز علمی و پژوهشی معتبر در خصوص موضوعات متنوعی از مطالعات پیمایشی به ویژه افکارسنجی بهره می‌برند که منجر به شکل‌گیری تجربیات عملی و روش‌شناختی بی‌بدیلی می‌شود. همچنین، پژوهش‌های گوناگونی در قالب پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد، رساله‌های دکتری، مطالعات فردی و مانند آن به اجرا در می‌آیند که منابع علمی قابل توجهی را در حوزه آسیب‌شناسی، راهکارهای مواجهه با چالش‌ها یا توسعه کاربردها و روش‌شناسی مطالعات پیمایشی و افکارسنجی ایجاد می‌کنند.

از آنجا که مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسیما با داشتن بیش از نیم قرن پیشینه اجرای انواع پیمایش‌ها، از جمله مراکز پیشگام در این عرصه به شمار می‌آید، اولین همایش ملی «مطالعات پیمایشی و افکارسنجی» را با همکاری مرکز آمار ایران، پژوهشکده آمار، مرکز پژوهش و اسناد ریاست جمهوری، مرکز افکارسنجی ناجا و اداره کل مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری در اردیبهشت ماه 1397 برگزار می‌نماید تا زمینه هم‌افزایی و به اشتراک گذاشتن این دانش تجربی و نظری را در میان مراکز علمی و پژوهشی، صاحب‌نظران و علاقه‌مندان این عرصه فراهم آورد.

ارکان این همایش شامل شورای سیاستگذاری و کمیته‌های سه‌گانة «علمی»، «تبلیغات و اطلاع‌رسانی» و «پشتیبانی» است. شورای سیاستگذاری از دبیر همایش، دبیران کمیته‌های سه‌گانه و نمایندگان مراکز و نهادهای مشارکت‌کننده در همایش تشکیل می‌شود. کمیته علمی نیز متشکل از اعضای فهرست ذیل و عهده‌دار سیاستگذاری علمی همایش و نظارت بر حفظ محتوای علمی آن است.

 

اعضای کمیته علمی همایش

دبیر همایش: دکتر علیرضا خوشگویان‌فرد (پژوهشگر ارشد مرکز پژوهش و سنجش افکار)

دبیر کمیته علمی: دکتر احمد عبدالملکی (پژوهشگر ارشد مرکز پژوهش و سنجش افکار)

دکتر حسین رضی (دانشگاه صداوسیما)

دکتر علی دارابی (دانشگاه صداوسیما)

دکتر ابراهیم فتحی (دانشگاه صداوسیما)

دکتر اسماعیل بلالی (دانشگاه بوعلی سینا)

دکتر کریم خانمحمدی (دانشگاه باقرالعلوم)

دکتر حسین اکبری (دانشگاه فردوسی مشهد)

دکتر علی طلوعی (پژوهشگر ارشد مرکز)

محمدرضا رضایی بایندر (پژوهشگر ارشد مرکز)

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صداوسيما است.